2.8.18

Tisha Morris, Mieć mniej

Wydawnictwo Kobiece
Liczba stron: 240
Okładka: miękka

Tisha Morris jest konsultantem feng shui, projektantką wnętrz, instruktorem jogi i uzdrawiaczem energii. Morris została zainspirowana do napisania tej książki na temat bałaganu po napisaniu kilku rozdziałów w poprzednim tomie: "Umysł, ciało, dom. Sekret harmonijnego życia". Morris używa w książce niektórych technik feng shui, które przemówią tylko do tych, którzy wierzą w takie praktyki lub mają bardzo otwarty umysł.

„Mieć mniej” Tishy Morris zawiera instrukcje krok po kroku, jak uwolnić się od nadmiaru rzeczy.  Morris podkreśla możliwe powody, dla których ludziom trudno jest rozstać się z ich (zbędnymi) rzeczami w pierwszej kolejności. Tekst jest bardziej podobny do  psychologii i czasami może być trochę monotonny. Autorka mówi, że ludzie mogą być kategoryzowani przez rzeczy, które zbierają i że ludzie ci różnią się od tych utrzymujących sentymentalne przedmioty, takie jak niechciane prezenty lub prezenty od zmarłych ludzi, którzy są naładowane emocjami.

„Mieć mniej” zawiera również rozdział dotyczący bałaganu cyfrowego, który ma sens i staje się istotną kwestią w dzisiejszych czasach. Pojęcie kryzysu tożsamości jest również intrygującym wytłumaczeniem dla gromadzenia bałaganu, ponieważ Morris jest zdania, że bałagan jest fizyczną manifestacją tego rozłączenia. Idea ta różni się od szkoły myślenia, która dominuje w psychologii, gdzie porównuje gromadzenie się do obsesyjno-kompulsywnych cech osobowości i osób, które częściej doświadczają lęku i depresji.

Dla wielu ludzi, wiedząc, od czego zacząć proces pozbywania się jest jedną z największych i najważniejszych bitew. Być może więc podejście Morris do wyjaśnienia powodów, dla których ktoś się zacina, jest przydatne, ale nie jest to kompletna historia. Ostatni rozdział podaje czytelnikowi kilka kroków dotyczących sposobu rozwiązania problemu i jest to zdecydowanie najbardziej praktyczny i użyteczny rozdział w książce. Wskazówki, które opisuje, to między innymi proszenie o pomoc, robienie list czy po prostu znalezienie czasu.

Jest oczywiste, że ten ostatni rozdział mógłby zostać rozszerzony bardziej szczegółowo. Morris mogła wykorzystać swoje doświadczenia z klientami i przedstawić bardziej praktyczne przykłady lub studia przypadków. Byłoby to o wiele bardziej istotne. Morris wkracza w mroczne terytorium, gdy opisuje różnice między płciami, co niekoniecznie musi mieć zastosowanie do wszystkich ludzi.

„Mieć mniej” to interesujący poradnik dla osób, które chcą się uwolnić od nadmiaru rzeczy. Morris udowadnia, że bałagan to również bardzo złożony problem dla różnych osób i że tak naprawdę nie może to być jedno uniwersalne podejście dla wszystkich.

5/6

Za książkę dziękuję księgarni Tania Książka!

Buziaki, Paulina

4 komentarze:

 1. Myślę, że warto sięgnąć po tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. To byłaby dobra książka dla mojej babci, która mieszka sama w trzypokojowym mieszkaniu i się nie mieści :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie zapoznałabym się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja zawsze wyrzucam wiele rzeczy z bolącym sercem, ale muszę tak robić ze względu na ograniczone miejsce w domu...

  OdpowiedzUsuń

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @kaleta_paulina ;)

Copyright © 2014 RML. Nie tylko o książkach , Blogger