30.7.18

Susie Hodge, Krótka historia sztuki
Tytuł oryginału: The Short Story of Art: 
A Pocket Guide to Key 
Movements, Works, Themes & Techniques
Wydawnictwo Alma-Press
Okładka: miękka
Liczba stron: 224

„Krótka historia sztuki: kieszonkowy przewodnik po kluczowych kierunkach, dziełach, tematach i technikach” to zwarte spojrzenie na garść bardziej znanych faz artystycznej ewolucji. Słowo historia w tytule jest trochę mylące, nie ma żadnej opowieści, o której można by mówić – mamy za to do czynienia właśnie z interesującym przewodnikiem po świecie sztuki.

Susie Hodge przebrnęła przez setki ruchów artystycznych, aby podkreślić, a także  zaprezentować te, które ilustrują sztukę, jej ideę oraz cechy od czasów prehistorycznych do dynamicznych zmian lat sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych. Książka ta jest zwięzłym wprowadzeniem do klasycznych mistrzów.

Autorka chce przekazać obszerną wiedzę jak najlepiej, w możliwie jasny i zwięzły sposób. Książka została przygotowana bardzo gorliwie i sumiennie, a pisarka podeszła bardzo poważnie do tematu.

Każda sekcja tego przewodnika  jest zdefiniowana bardzo wyraźnie. „Kierunki” to nazwy nadawane niektórym stylom sztuki, które są tworzone w określonym czasie przez artystów, których łączą podobne ideały, style i metody. W „Dziełach” znajdziemy opisy najbardziej innowacyjnych i przełomowych dzieł sztuki, np. portrety, rzeźby, akty, pejzaże. „Tematy” to wiadomości o życiu, społeczeństwie lub ludzkiej naturze. I „Techniki”, czyli wyjaśnienie rozwoju narzędzi i metod, które artyści stosowali na przestrzeni wieków od rysowania węglem po sitodruk.

Książka jak na przewodnik przystało ma bardzo dobry system nawigacji, odnośniki, dzięki którym nie zgubimy się. Czytelnik może podążać za jednym wątkiem lub koncepcją z sekcji do sekcji. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej, może śledzić nienagannie zorganizowane odsyłacze na dole każdej strony. Łatwa nawigacja pozwala śledzić ciąg myśli lub obszar zainteresowania.

Najprawdopodobniej czytelnik zostanie zainspirowany przedstawionymi tu informacjami i będzie chciał przejść do bardziej dogłębnych źródeł, np. sięgnąć po obszerniejszą literaturę lub wybrać się do muzeum. I to właśnie jest celem tego zachęcającego i angażującego projektu.

„Krótka historia sztuki” to pięknie wydany przewodnik z bogactwem ilustracji i solidną dawką wiedzy. Żałuję, że nie miałam tej książki, kiedy pisałam pracę licencjacką właśnie z zakresu malarstwa. Idealnie nadaje się do powtórzenia zdobytej wiedzy.

6/6

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu!

Buziaki, Paulina

4 komentarze:

  1. O! Coś zdecydowanie dla mnie, bo temat jest dla mnie interesujący, a świadomość tego jak mało wiem, trochę mnie przygnębia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie uzupełnię swoją wiedzę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka idealna dla mnie, bo sztuka to dziedzina, o której raczej mało wiem...

    OdpowiedzUsuń

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @kaleta_paulina ;)

Copyright © 2014 RML. Nie tylko o książkach , Blogger