6.7.18

Karin Bojs, Moja europejska rodzina. Pierwsze 54,000 lat


Tytuł oryginału: My European Family: The First 54,000 Years
Wydawnictwo Insignis
Liczba stron: 448
Okładka: twarda

Karin Bojs dorastała w małej, niepełnej rodzinie, co niezwykle silnie odczuła w dniu pogrzebu matki. Aby ukoić ból po stracie, postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej o sobie i swoich korzeniach. Wykorzystała w tym celu możliwości, jakie daje nowoczesna genetyka.

Zagłębiła się w genealogię swojej rodziny na wiele pokoleń wstecz. Dzięki archiwom oraz badaniom genetycznym prześledziła dzieje swojej rodziny zarówno w okresie historycznym, jak i przedhistorycznym. Odkryła nie tylko wiele informacji o swych przodkach, lecz również to, że prawie wszyscy ludzie są ze sobą w jakimś stopniu spokrewnieni.

W badaniach pomagali jej liczni naukowcy: genetycy i antropolodzy.

*

Odwieczne pytanie - jak tu dotarliśmy? - doprowadziło do poszukiwania przez skandynawskich naukowców korzeni, badając genetyczne, społeczne i kulturowe wątki, które łączą i jednoczą ludzkość, sięgając tysięcy lat wstecz.

Dopiero kilka lat temu stało się możliwe przeanalizowanie genetycznego makijażu danej osoby w ciągu kilku godzin. Bojs śledzi rozwój technologii DNA jako dziennikarz naukowy i opisuje najnowsze odkrycia w tej interesującej książce.

Autorka odwiedziła 10 krajów, przeglądała kilkaset prac naukowych i przeprowadziła wywiady z około 70 naukowcami. Książka jest pełna faktów i teorii, które rzucają nowe światło na ten obszar. Wszystko jest opowiedziane w przejrzysty, kolorowy sposób, a aspekty naukowe są przedstawione przede wszystkim jasno i zrozumiale.

To, co sprawia, że „Moja europejska rodzina…” jest tak fascynująca, to sposób, w jaki autorka tka swoje osobiste poszukiwania związków z naukowymi wyobrażeniami przodków. Tworzy przejmujące drzewo genealogiczne, które przeplata z wynikami najnowszych odkryć naukowych. Dla osób zainteresowanych dążeniem do genetycznego modelu własnej rodziny, włączyła rozdział, który jest przewodnikiem na temat  DNA.

Książka pokazuje wyważone dziennikarstwo naukowe i jednocześnie rozrywkową treść. Zdecydowanie wykracza poza granice popularnych książek o tematyce naukowej. W czasach, gdy polityka rozdziela narody, ta książka pokazuje, że ostatecznie nasze geny zawsze będą nas łączyły. Serdecznie polecam.

6/6

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu!

Buziaki, Paulina

4 komentarze:

 1. Cieszę się, że książka aż tak bardzo Ci się podobała, ale nie jest to interesujący mnie temat. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka jest na mojej liście must read :), lubię takie "podróże w głąb nauki".

  OdpowiedzUsuń
 3. O, kolejny tytuł, który muszę zapisać. Lubię takie lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy i intrygujący tytuł!

  OdpowiedzUsuń

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @kaleta_paulina ;)

Copyright © 2014 RML. Nie tylko o książkach , Blogger