19.7.18

Gillian Flynn, Ostre przedmioty


Tytuł oryginału: Sharp Objects
Wydawnictwo Znak
Liczba stron: 336
Okładka: miękka

W rodzinnym miasteczku dziennikarki śledczej Camille Preaker dochodzi do dwóch szokujących zbrodni: zostają zamordowane dwie dziewczynki, a ona ma opisać toczące się śledztwo. Camille musi więc wrócić do Wind Gap, małej, dusznej mieściny w stanie Missouri, z której uciekła i której szczerze nienawidzi.

To tam przed laty umarła jej siostra, to tam po raz pierwszy Camille zaczęła kaleczyć swoje ciało, to tam nadal mieszka jej despotyczna matka.

*

"Ostre przedmioty" Gillian Flynn to szybka lektura, która od samego początku porywa czytelnika.  Akcja książka umiejscowiona zostaje w małym miasteczku Wind Gap w stanie Missouri, które Camille Preaker, reporterka z Chicago, ma nadzieję już nigdy nie zobaczyć. Na nieszczęście dla niej zostaje odesłana z powrotem do domu, aby opisać śledztwo. Gdy Preaker prowadzi czytelnika przez Wind Gap, ciemniejsze szczegóły jej przeszłej i obecnej sytuacji wypływają na powierzchnię i odsłaniają się, ukazując ciemniejszą i skomplikowaną warstwę.

Każda z tych warstw jest umieszczana równomiernie w całej książce, przyspieszając w spektakularne, zawiłe zakończenie. Książka utrzymuje czytelników na krawędzi, powodując, że linia wykresu kolejki górskiej przyjmuje kierunek, który powoduje brawurową jazdę i wywrócenie żołądka.

Fabuła nie jest jednowymiarowa w żaden sposób. Podczas gdy jest jedna czysta historia (Camille ma za zadanie dowiedzieć się, kto jest jej mordercą), pojawiają się mniejsze, ale równie ważne historie, dodając szczegółów i wymiarów do podstawowej struktury powieści. Te szczegóły pomagają wygenerować wstrząs, który ostatecznie prowadzi do spektakularnego końca książki.

Pomimo makabrycznej natury tej powieści, a może właśnie z tego powodu, fabuła jest niezwykle fascynująca i książka jest prawie niemożliwa do odłożenia. Powieść bada ciemniejszą stronę ludzkiej natury, na przykład naszą naturalną skłonność do spekulowania i plotkowania o osobach, które znamy osobiście, które brały udział w ważnych wydarzeniach. Powieść dotyka również naszego podstawowego instynktu opiekowania się otaczającymi nas osobami i punktem, w którym może to stać się szkodliwe.

Jeśli lubisz ekscytującą opowieść o morderstwie, która odkrywa znacznie więcej niż tylko znalezienie mordercy to lektura „Ostrych przedmiotów” zdecydowanie jest dla ciebie. Psychologiczna i fizyczna eksploracja Wind Gap, jej ludzi jest bardzo satysfakcjonująca, a jeśli nie czytałeś jej i szukasz dobrej lektury, zdecydowanie polecam dać jej szansę. „Ostre przedmioty” są niesamowicie niepokojące, Dzięki doskonale wyselekcjonowanym, złowrogim detalom.

W całej książce Flynn utrzymuje czytelnika w zgadywaniu, aż do samego końca. W różnych punktach będziesz myślał, że wiesz, kim jest zabójca tylko po to, aby twoja teoria wywróciła się do góry nogami na następnej stronie. Prowadzi to do emocjonalnego, porywającego i intensywnego tasiemca, którego nie da się zatrzymać. W rzeczywistości koniec jest tak potężny, że nie będziesz mógł przestać o tym myśleć przez wiele dni po zakończeniu. Wspaniała!

Daję 6/6!

Za książkę dziękuję wydawnictwu!

Buziaki, Paulina

6 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Mam ją w swojej biblioteczce nieco starszym wydanie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna recenzja! :) kiedyś czytałam "Zaginioną dziewczynę" tej autorki i pomimo, że czytałam ją bardzo dawno pamiętam, że bardzo mi się spodobała :) Może jak znajdę ten tytuł w bibliotece to chętnie przeczytam.

  Pozdrawiam, goszaczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo jestem ciekawa tej książki. Skusze się na nią :) pozdrawiam :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest następna w mojej kolejce, więc już niedługo będę się za nią zabierać. Autorkę lubię z jej poprzedniej powieści, a z tego co widzę, ta książka dostała wysoką notę - nie mogę się więc doczekać.
  Pozdrawiam, Justyna z http://livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaczęłam oglądać ten serial, nie nie jest to kolorowa opowieść. Coś czuję, że czytając tę książkę, moja wyobraźnia szalałaby na całego hehe Choć pewnie książka bardzo interesująca, jakoś odwagi brak, by przeczytać. hehe Pozdrawiam. :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie zgadywanki, a że ani nie czytałam książki, ani nie oglądałam serialu, więc wszystko przede mną!

  OdpowiedzUsuń

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @kaleta_paulina ;)

Copyright © 2014 RML. Nie tylko o książkach , Blogger