16.7.18

Frances Mayes, Kobiety w blasku słońca

Tytuł oryginału: Women in sunlight
Prószyński i S-ka
Okładka: miękka
Liczba stron: 536

Kolejna propozycja autorki bestsellerowej powieści "Pod słońcem Toskanii" – pełna ciepła, wzruszeń, przepysznych opisów miejsc, potraw i przyjaźni. 

Frances Mayes z charakterystyczną dla siebie czułością tka historię czterech kobiet, które – wcześniej sobie obce – budują silną więź, odkrywając razem piękno Włoch. Przed upływem najbardziej wyjątkowego roku w życiu każdej z nich, wszystko ulegnie zmianie. Na zawsze.

*

Głównymi bohaterkami książki są trzy Amerykanki w średnim wieku. Dwie z nich to wdowy, jedna ucieka od małżeństwa. Wszystkie mają potrzebę, aby zacząć od nowa, dlatego też przenoszą się do Włoch na czas nieokreślony.

„Kobiety w blasku słońca” to fikcja, ale czasami musiałam delikatnie przypominać sobie, że nie czytam biografii, ani wspomnień. Perspektywy książki zmieniały się: raz mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową, raz trzecioosobową.  Nie miałam z nimi problemu i zarówno jedną jak i drugą czytałam z  zainteresowaniem.

Autorka wspaniale oddaje bogactwo kolorów i smaków, jedzenia oraz wina. Poza tym opisy wielkich atrakcji turystycznych, miast, architektury, sztuki, pięknej scenerii są niezwykle interesujące. Książka prawie odzwierciedla przewodnik po regionie włoskim.

Głównym tematem powieści jest kobieca przyjaźń. Historia koncentruje się na późniejszych etapach ich życia, przypomina nam, że często najlepsze jeszcze przed nami. Podziwiam beztroską postawę i gotowość Amerykanek do porzucenia ich bezpieczeństwa i planów życia w USA w zamian za zupełnie inne życie we Włoszech. Entuzjazm, siła i odwaga są godne pozazdroszczenia.

„Kobiety w blasku słońca” to intymna podróżnicza powieść przygodowa. Chociaż skupiamy się na bardziej dojrzałym zestawie kobiet, czytelnicy w każdym wieku z pewnością będą cieszyć się podróżą, w którą wyrusza każda z tych postaci. Sposób, w jaki napisano "Kobiety w blasku słońca", pomaga czytelnikowi poczuć się jak dodatkowy towarzysz podróży. Podobało mi się, że zostaliśmy powitani w tej zwartej grupie.

„Kobiety w blasku słońca” to przyjemna i lekka lektura wprost idealna na letnie wieczory. Wszystko jest pyszne, kolorowe i urocze, pokryte drzewami cyprysowymi. Kobiety są modne, a wszyscy zawsze zatrzymują się na szybkie espresso w uroczej kawiarni.  Jeśli marzysz o ucieczce do Włoch wystarczy otworzyć tę powieść.

Daję 6/6!

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu!

Buziaki, Paulina

3 komentarze:

  1. Zapisuję sobie tytuł. Z przyjemnością dam się porwać tej lekturze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno zapamiętam sobie ten tytuł :)

    OdpowiedzUsuń

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @kaleta_paulina ;)

Copyright © 2014 RML. Nie tylko o książkach , Blogger