4.10.17

Kazimierz Kunicki i Tomasz Ławecki, Ta nasza młodość... Jak dorastało się w PRL?
Wydawnictwo Bellona
Liczba stron: 395
Okładka: miękka

„Ta nasza młodość… Jak dorastało się w PRL?” to książka duetu Kunicki i Ławecki. Bardzointeresujący reportaż, napisany fachowym językiem. Pozycja ta będzie doskonałym przypomnieniem dla osób, które żyły w tamtym czasach, a dla młodszych – ciekawą lekcją historii.

„Młodzież w PRL-u różne miała oblicza. Najpierw ta powojenna, niedożywiona, wychudzona, jak we frazie wciąż popularnej ballady: „My ze spalonych wsi, my z głodujących miast”. Następnie upojona polityczną „odwilżą”, słuchająca jazzu, ubierająca się według własnych gustów oraz możliwości, oczarowana kinem francuskim i włoskim neorealizmem. Jeszcze inna była młodzież dekady Edwarda Gierka, marząca o własnym M-ileś w wielkopłytowym blokowisku, o czterech kółkach i wakacyjnych wyjazdach nad czarnomorskie wybrzeże. Wreszcie młodzi ludzie z ostatniej dekady PRL-u pod rządami generała Jaruzelskiego – zbuntowani, z przyczepionym do swetra opornikiem albo apatyczni, pozbawieni wiary, że socjalizm rzeczywiście może wylegitymować się „ludzką twarzą”...

Autorzy poruszają wiele tematów. Kilometrowe kolejki, puste półki sklepowe, Pewexy, pierwsze programy telewizyjne, Fiata 126p, słynną syrenkę… Dla osób, które żyły w tamtym okresie to powrót do wspomnień, choć nie zawsze wesołych i radosnych. Ale czasy PRL-u miały także dobre strony – rozwój literatury, sztuki czy muzyki, co w książce zostało szeroko omówione. „Czterej pancerni i pies”, „Wojna domowa”, „Stawka większa niż życie” – seriale kultowe i do dzisiaj lubiane. W muzyce rządził rock i zespoły takie jak Maanam, Lady Pank czy Kult.

„Ta nasza młodość… Jak dorastało się w PRL?” to ciekawa powtórka z historii. Napisana prostym, przystępnym językiem, przy której spędziłam miło czas. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej informacji i interesuje Was akurat ten okres w naszych dziejach odsyłam do książki, którą jak najbardziej polecam.

Buziaki, Paulina

8 komentarzy:

 1. Ciekawa pozycja do wspominania i nauki historii:)

  OdpowiedzUsuń
 2. To książka chyba o latach młodości moich rodziców. Chyba warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. To może być ciekawy reportaż. Jestem z pokolenia, które już nie doświadczyło zbytnio PRL-u, zatem chętnie poczytam :) A może i mojej mamie spodobałaby się ta pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No i to jest książka jak najbardziej dla mnie. Z chęcią ją przeczytam i dowiem się jak żyło się w tamtych czasach.
  Serdecznie pozdrawiam.
  https://nacpana-ksiazkami.blogspot.de/

  OdpowiedzUsuń
 5. mnie bardzo ta książka ciekawi. Jestem zainteresowana, choć nie jestem pewna jak głęboko wchodzą w ten klimat. Ogólnie czasy PRL-u należą do mojej swoistej fascynacji i naprawdę lubię wchodzić w ten klimat.

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta okładka imitująca kartki na mięso jest świetna! Nie tylko oddaje mega klimat książki, to jeszcze jest oryginalna ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. O, nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale chętnie przyjrzę się jej bliżej :)

  OdpowiedzUsuń

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @kaleta_paulina ;)

Copyright © 2014 RML. Nie tylko o książkach , Blogger