7.9.17

O sztuce bycia z innymi. Dobre maniery na nowy wiekWydawnictwo Sensus
Okładka: miękka
Liczba stron: 152

Uwielbiam czytać poradniki. Zawsze wynoszę z  nich wiedzę i później wprowadzam ją w swoje życie. „O sztuce bycia z innymi. Dobre maniery na nowy wiek” to pozycja napisana w ciekawy, oryginalny i dowcipny sposób. Autorami książki są Renata Mazurowska, psychoterapeutka i trenerka rozwoju kompetencji osobistych oraz Tomasz Sobierajski, socjolog i wykładowca akademicki. Łączy ich nie tylko książka, ale także więzy rodzinne. W luźnej pogawędce przybliżają czytelnikowi świat dobrych manier (aby nie popełnić faux pas). Napisana prostym zrozumiałym językiem, którą czyta się bardzo szybko.

Czy nadal obowiązuje zasada „panie przodem”? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zaproponować przejście na „ty” drugiej osobie? Czy wiesz jak układa się sztućce? Czy wiesz jaki kieliszek wybrać do wody, a jaki do wina? Czy ubiór wciąż coś o nas komunikuje, czy może być niezależnie od sytuacji jest dowolny? Czy młodsi i starsi mogą porozumiewać się według podobnych reguł, czy dzieli nas międzypokoleniowa przepaść? Czy wypada zwrócić uwagę sąsiadowi, że hałasuje, a koledze w pracy, że nie używa dezodorantu?

Kiedy sięgałam po tę książkę myślałam, że wiem już wszystko na temat manier. Bo na maniery nie składa się tylko umiejętność odróżniania sztućców, ale nasze wychowanie, zachowanie, ogłada. Ta pozycja jest napisana w formie pogawędki i autorzy przywołują różnorodne sytuacje z życia codziennego, w których widać korzystanie z savior vivre bądź też nie, np. głośne rozmawianie przez telefon, nieustępowaniu miejsca czy o całowaniu w rękę. Twórcy książki są zgodni, co do jednego – używanie przyjętych zasad pokazują, że mamy szacunek do osób, z którymi przebywamy i obcujemy.

„O sztuce bycia z innymi. Dobre maniery na nowy wiek” to obowiązkowa pozycja dla każdego. Napisana w sposób lekki, humorystyczny, dowcipny. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak zachować się w różnorodnych sytuacjach koniecznie sięgnijcie do lektury książki. Uważam, że warto znać kilka zasad, dzięki którym życie wśród innych ludzi będzie dla nas wszystkich bardziej wartościowe, a przede wszystkim przyjemne. Do przeczytania w jedną godzinkę! 

Buziaki, Paulina

4 komentarze:

 1. Jakoś nigdy nie byłam fanką poradników, ale od miesiąca (może dwóch) faktycznie jestem bardziej zainteresowana pozycjami poradnikowymi bądź popularnonaukowymi niż fabularnymi. Nie ukrywam - przeczytałabym taką pozycję z chęcią.
  https://wielopasja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie bym poczytała taki poradnik o dobrych manierach :) Takich wiadomości nigdy za wiele :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z miłą chęcią poznałabym treść tej książki. Wydaje się bardzo przydatna. ;) ;p

  OdpowiedzUsuń
 4. Człowiek uczy się całe życie - ta sentencja idealnie się tu chyba nadaje. Wydaje nam się, że wiemy już wszystko, albo przynajmniej mamy sporą wiedzę na jakiś temat, a tu się raptem okazuje, że to co wiemy, nie kwalifikuje się nawet do podstaw :P Podobnych rad nigdy za wiele, więc jak tylko trafi w moje ręce ta książka z pewnością sprawdzę, co i jak ;)

  OdpowiedzUsuń

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @kaleta_paulina ;)

Copyright © 2014 RML. Nie tylko o książkach , Blogger