26.4.16

Maciej Loter, Chłopiec w czerwonej sukience (egzemplarz recenzencki)

Tytuł: Chłopiec w czerwonej sukience
 Autor: Maciej Loter
Wydawnictwo: Videograf
Liczba stron: 181
Oprawa: miękka


Dziękuję Wydawnictwu Videograf za możliwość przeczytania książki. 

*
Maciek od urodzenia czuł, że coś z nim było nie tak. Otoczenie twierdziło, że jest dziewczynką. Ale jego denerwowały różowe sukienki, a spódniczki krępowały ruchy, bo jak mógł wspiąć się na drzewo. Nienawidził swoich pięknych, długich, gęstych włosów. Z biegiem czasu odważył się i je obciął. Zaczął nosić także szerokie bluzy, które ukrywały kobiece kształty. Jednak to wszystko to było ciągle kropla w morzu w poszukiwaniu prawdziwego "ja".

Książka zaczyna się w następujący sposób:

Biorę cię pod rękę i zapraszam na spacer. Przejdziemy się ścieżką wyznaczoną przez ślady moich stóp. Zaczniemy tam, gdzie stawiałem swoje pierwsze kroki, a skończymy w miejscu, w którym stoję dzisiaj.

Maciek zabiera nas w podróż przez każdy etap swojego życia. Razem z nim przeżywamy dzieciństwo, później okres dojrzewania, odkrywania kim jest i kim chciałby być. W wieku 16 lat także rodzina zauważa, że to nie są jednak wymysły. Zaczyna się, więc walka o siebie. Badania, konsultacje lekarskie, przyjmowanie hormonów, kolejne operacje… Ale jest to dopiero początek.

Jeden wątek bardzo we mnie uderzył. Podczas wizyty u specjalisty kontakt z nim sprowadził się do wysłania testów psychologicznych pocztą oraz odesłania bohatera do domu. Żyjemy w XXI wieku, a niektórzy nadal uważają tę kwestię jako chorobę, która może „przejdzie” po odpowiedniej dawce leków.

Książkę przeczytałam w ciągu kilku godzin. Może dlatego, że składa się z krótkich rozdziałów, ale też dlatego, że bardzo mnie wciągnęła. Czułam się tak, jakby Maciek siedział obok i historię swojego życia opowiadał tylko mnie.
Lektura wywołała we mnie mnóstwo uczuć: od współczucia, żalu i smutku, po radość. Bo Maćkowi się udało, odnalazł siebie, po tak ciężkiej i trudnej walce. „Z każdym dniem jest coraz bardziej spełniony”.

Pozycja ta porusza kwestię transseksualizmu, która w Polsce nadal jest tematem tabu. Dlatego, aby poszerzyć horyzonty polecam tę książkę każdemu.

Refleksja: warto żyć w zgodzie z  samym sobą. Marzenia się spełniają. 

Buziaki,
Paulina

Garść cytatów:
Mamy ze sobą gruby plik testów, które mają potwierdzić to, co już dawno wiem. Że jestem Maciek, facet z krwi i kości, tylko z pomylonym ciałem. Kręci mi się w głowie, świat obraca się o sto osiemdziesiąt stopni i już taki zostaje. Powietrze smakuje inaczej, zaciskam pięści i dużo mrugam. Łzy pchają się pod powieki, nie mają za nic kultury.
*
Czytając fachowe opisy, czasem mam wrażenie, że to wszystko nie o mnie. Bo ja przecież zawsze byłem sobą tyle, że w środku. Nie chce żadnej kategorii, dobrze wiem, kim jestem i nie chcę być zdany na łaskę i niełaskę jakieś tam diagnozy. Mam siedemnaście lat, chcę się buntować przeciwko zasadom, a tymczasem przybywa ich wokół mnie coraz więcej, zarastają przestrzeń jak sieć. Znajduję więc w sobie pokorę i przyswajam zasady działania procesu przemiany. Zgadzam się, bo to dla mnie najważniejsze na świecie.
*
Jakimś cudem godzę chłopięcy umysł z dziewczęcym ciałem, bo wiem, że tak mi się wydarzyło i tak być musi. Moje myśli nie biegną dalej, bo zwyczajnie nie wiem, co z tym zrobić.
*
Nie potrafię sobie wyobrazić, jak elegancka pani od francuskiego przyjmie rewelacje na temat mojej psychiki. Jak przyjmie to jej asymetryczna fryzura? Czy z wrażenia wytraci swoją asymetrię?
*
Od teraz będziesz miał kuzyna. Bo to był zawsze kuzyn, wiesz? Tylko my się pomyliliśmy i źle na niego mówiliśmy. To teraz będzie Maciek.

14 komentarzy:

 1. cóz zainteresowała mnie ta ksiazka
  http://happinessismytarget.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest bardzo ciekawa, wzruszająca i inna niż wszystkie :)
   pozdrawiam

   Usuń
 2. Podziwiam odwagę autora, w końcu publikacja książki o transseksualizmie w Polsce nie jest łatwym zadaniem. Nadal mamy społeczeństwo zamknięte i mało tolerancyjne. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie to jest ten problem - brak tolerancji. Może jednak kiedyś zmieni się to na lepsze.
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Właśnie takich książek potrzeba więcej w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że to bardzo trudna kwestia. I trzeba mieć wiele odwagi.
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Lubię książki, które poruszają ważne kwestie. Z miłą chęcią, więc bym przeczytała ;)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
 5. Kontrowersyjna książka, biorąc pod uwagę temat. Jeszcze nie czytałam podobnej książki i z chęcią to zmienie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, to musi być ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @kaleta_paulina ;)

Copyright © 2014 RML. Nie tylko o książkach , Blogger